نحوه تنظیم زوم و کندل استاندارد

 کندل استاندارد

اول، میزان زوم و کندل استاندارد روی نمودار و دوم نحوه انتخاب صحیح تایم فریم معاملاتی دو دغدغه بسیار مهم و اساسی اکثریت معامله گران است که قصد دارم طی دو مقاله، یک بار برای همیشه خیالتان را از این بابت راحت کنم.

How to adjust the standard zoom and candle + select the trading time frameنحوه تنظیم زوم و کندل استاندارد + انتخاب تایم فریم معاملاتی

جلسه چهارم از دوره آموزش معامله گری سنتیمنتال به زبان ساده را ابتدا با دو تعریف بسیار مهم و حیاتی از بازار به نام بازار کارا و حافظه تاریخی شروع می کنیم و در انتها با کمک آنچه می آموزید به این می پردازیم که چطور می توانید به نحوی زوم نمودار خود را تنظیم کنید که همواره بر روند رو به رشد درآمد و سرمایه شما تاثیر مثبت و چشمگیری ایجاد کند.

در این مقاله با حقایقی از بازار رو به رو می شود که فوق العاده از میزان سادگی و حساسیت بسیار مهم آن متحیر خواهید شد. 

پس با من همراه باشید تا در چند دقیقه آینده کلیدی در اختیارتان قرار دهم که پاسخ همه ابهامات شما در این زمینه خواهد بود. 

 
 کندل استاندارد

بازار کارا و معرفی یکی از خصوصیت های جالب و بسیار مهم آن

در این مقاله من دو برنامه مهم و اصلی برای شما دارم: 

اول اینکه به شما کمک کنم تا به درک مطلوب و عالی از اینکه چرا باید زوم کندل و نمودار خود را روی حالت استاندارد تعریف کنید، برسانم. 

و دوم نحوه تنظیم این زوم را به شکلی ساده به شما آموزش دهم. 

برای عملی سازی این دو برنامه شما نیاز دارید ابتدا درک کنید، بازاری که برای معامله گری انتخاب می کنید، بازار کارا می باشد و این بازار کارا یک سری خصوصیت بسیار مهم و اساسی دارد که اگر اطلاعات کافی در مورد آن نداشته باشید، در حقیقت اصلا نمی دانید که در چه بازاری پول خود را سرمایه گذاری می کنید.

 کندل استاندارد

بازار کارا طبق نظر یوجین فاما ( اقتصاددان آمریکایی که در سال 2013 برنده جایزه نوبل اقتصاد شد ) بازاری است که همواره قیمت ها همه اطلاعات در دسترس را به طور کامل منعکس می کنند و این اطلاعات با سرعت بسیار بالایی بر قیمت تاثیر می گذارد. 

این موضوع نشان دهنده این است که همه سرمایه گذاران در بازار از اطلاعات مشابهی آگاهی دارند و این باعث به وجود آمدن شاخص مناسب و خوبی برای تعیین ارزش سرمایه گذاری است. 

مهمترین خصوصیتی که بازار کارا دارد و ما در اینجا با آن کار داریم، در مورد گذشته بازار است. در بازار کارا گذشته بازار هیچ تاثیری بر روی رفتار حرکت قیمت در آینده نخواهد گذاشت.

In an efficient market, the market past will have no effect on price behavior in the future!در بازار کارا، گذشته بازار هیچ تاثیری بر روی رفتار حرکت قیمت در آینده نخواهد گذاشت!

از این جمله دو برداشت خیلی مهم می توان کرد

اول اینکه ما برای تحلیل بازار اصلا احتیاجی به گذشته قیمت ندارم و نیاز نیست زوم کندل ها را به قدری کوچک کنیم که تعداد خیلی زیادی کندل را بخواهیم ببینیم و مورد بعدی اینکه تحلیل تکنیکال که برگرفته از مالی کلاسیک است نمی تواند توجیه مناسبی برای پیدا کردن بهترین موقعیت های معاملاتی و کسب درآمد پایدار در بازار باشد . 

چرا؟ چون کاری که مالی کلاسیک انجام می دهد این است که گذشته بازار را بررسی و سپس بر روی حرکات قیمت قانون گذاری می کند و انتظار ایجاد مجدد آنها در آینده طبق قوانینی که قرار داده است را دارد. 

پویایی بازار و اصل توالی تصادفی باعث می شود که اتفاقات مشابهی در حال بازار رخ دهد که قبلا در گذشته بازار رخ داده است اما به این معنی نیست که ما می توانیم روی این موارد سرمایه گذاری کنیم. 

پس راه حل چیست؟ 

استفاده از علم اقتصاد نوین که برگرفته از مالی رفتاری و اقتصاد رفتاری است.

مالی کلاسیک علم بررسی گذشته بازار است ولی مالی رفتاری دانش سوگیری های ذهن مردم مرتبط با مسائل مالی است و اقتصاد رفتاری تمرکزش بر روی رفتار ها و اقدامات موثر مردم روی قیمت است.

ما در سنتیمنتال که برگرفته از مالی رفتاری و اقتصاد رفتاری است کاری به گذشته قیمت نداریم. 

چون آنچه در گذشته اتفاق افتاده است نشات گرفته از تصمیمات و رفتارهای معامله گرانی بوده است که در آن لحظه آن را ساخته اند و همان معامله گرها در حال ساختن همین لحظه بازار هستند و ما فقط کافی است رفتارها و اقدامات موثر آنها که تاثیر بر قیمت دارد را مورد بررسی قرار دهیم که برای این موضوع فقط کافی است تعداد خاصی از کندل ها که در ادامه مقاله به آن میرسیم را در نظر بگیریم.

تا اینجا متوجه شدید که ما در بازار کارا معامله می کنیم که یکی از خصوصیات مهم آن مهم نبودن گذشته بازار است و از طرفی در معامله گری سنتیمنتال که برگرفته از علم اقتصاد نوین یعنی مالی رفتاری و اقتصاد رفتاری است، هسته اصلی و مرکزی اش رفتار و تصمیمات موثر معامله گران در بازار است و نیازی به بررسی گذشته بازار ندارد. 

حالا بریم سراغ حافظه تاریخی که دلیل دیگری است برای اینکه چرا معامله گران حرفه ای و بزرگ که همین حالا در حال معامله کردن هستند، اصلا سود و ضرر های گذشته خود را ملاک بررسی قیمت در زمان حال قرار نمی دهند.

تعریف حافظه تاریخی و ارتباط آن با گذشته بازار

تنظیم زوم و کندل بورس

مکانیزم ذهن انسان به شکلی است که فقط مهمترین اطلاعات و خاطره ها در آن ذخیره می شوند اما همین اطلاعات هم تا مدت مشخصی روی رفتارها، نگرش و حتی اعتقادات ما تاثیر مثبت یا منفی می گذارند و بعد از مدتی حذف یا اصطلاحا به فراموشی سپرده می شوند که به این موضوع حافظه تاریخی گفته می شود.

مثلا ازدواج و مرگ را در نظر بگیرید:

شخصی که ازدواج می کند را مانند شخصی تصور کنید که سود بزرگی در بازار کسب کرده است و شخصی که ضرر بزرگی در بازار دیده را مانند کسی ببینید که به تازگی عزیزی را از دست داده است. 

برای هر دو این اشخاص اتفاقی افتاده که تا مدت ها می تواند روی رفتار و افکارشان تاثیر مثبت و منفی ایجاد کند.

 اما آیا این تاثیرات همیشگی است؟ مسلما خیر. چرا؟ 

چون انسان همواره در حال کسب تجربیات و رو به رو شدن با اتفاقات نو و جدید است و آنچه که بیشتر روی رفتارها و افکارش تاثیر مثبت و منفی می گذارد، چیزی است که به تازگی برایش اتفاق افتاده نه مثلا ازدواجی که 5 سال پیش صورت گرفته است. 

ساختار مغزی همه انسان ها از هر نژاد، قوم، ملیت، رنگ و غیره ای که باشند دقیقا به همین شکل است و همین افراد با همین ویژگی ها، معامله گران بازار های مالی را تشکیل می دهند.

حافظه تاریخی بعد از تحقیقات عملی و گسترده ای که در آمریکا از سال حدودا 2015 به بعد روی عصب شناسی معامله گران شکل گرفت، مطرح گردید و چیزی که در حال دریافت آن هستید بر پایه و اساس همین تحقیقات است.

طبق این تعریف، فقط تعداد کندلی از بازار برای بررسی اهمیت دارد که دز آن هنوز حافظه تاریخی معامله گرانی که در آن سود یا ضرر کردند، زنده است.

حالا با توجه به دو تعریف بازار کارا و حافظه تاریخی می توانیم به این موضوع بپردازیم که میزان زوم نمودار چرا و به چه نحوی باشد. 

میزان استاندارد زوم نمودار چقدر است؟ + نحوه تنظیم

نمودار ما در هر بازاری روی حدی از بزرگنمایی باید باشد که در حافظه تاریخی معامله گرهای موثر حاضر در بازار هنوز زنده و تاثیر گذار است و این یعنی حرکاتی که قیمت به تازگی انجام داده است. 

در واقع به اندازه ای این بزرگنمایی باید انجام شود که فقط بین 30 الی 40 کندل را بتوانیم ببینیم و نه بیشتر. 

در بیشتر دستگاه ها برای رسیدن به این تعداد کندل می توانید با کلیک روی گزینه zoom in زوم نمودار خود را تا انتها زیاد کنید و بعد با دو بار کلیک روی zoom out به اندازه استاندارد و مطلب کندل برسید.

همه کاری که ما با قیمت داریم و می خواهیم روی آن انجام دهیم در همین تعداد بین 30 الی 40 کندلی است که به تازگی در بازار شکل گرفته است. 

زوم استاندارد Standard zoom

جمع بندی و تمرین

تا اینجا شما به خوبی آموختید که چطور می توانید خیلی ساده و راحت زوم نمودار را به صورت کاملا استاندارد تنظیم کنید و همچنین مهمتر از آن متوجه شدید که چرا اصلا نباید با گذشته بازار کاری داشته باشید و این موضوع چقدر می تواند آرامش و حرفه ای بودن را برایتان به ارمغان بیاورد. 

برای تمرین همین حالا ابتدا ویدیو زیر را که آقای جبل عاملی به صورت کامل در مورد اهمیت تنظیم زوم نمودار و کندل به شکل استاندارد و صحیح است توضیح دادند را ببینید تا مبحث آموزشی این جلسه را به صورت کامل درک کنید و بعد از آن بلافاصله اقدامات لازم برای استاندارد سازی زوم نمودار را روی پلتفرم خود انجام دهید.

همانطور که در ابتدای مقاله مطرح شد دو مبحث زوم و کندل استاندارد و همچنین نحوه انتخاب صحیح تایم فریم معاملاتی از دغدغه های اصلی هر معامله گری است که در این جلسه به صورت کامل بحث زوم و کندل استاندارد برای شما آموزش داده شد و در جلسه پنجم از دوره آموزش معامله گری سنتیمنتال به زبان ساده، نحوه انتخاب تایم فریم معاملاتی آموزش داده می شود. 

شاد، موفق و پیروز باشید. 

تنظیم زوم و کندل بورس استاندارد

هر سوال و پیشنهادی در مورد این موضوع دارید همین حالا از ما بپرسید!

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات