اور ترید ( over trade ) چیست و چرا بسیار خطرناک است؟

اور ترید چیست و چرا بسیار خطرناک است؟

خیلی ساده، به معاملات افراطی، بدون برنامه و از روی احساسات اور ترید گفته می شود که تاثیر بسیار مخرب و خطرناکی روی سرمایه و ذهن معامله گر دارد. 

این معاملات به صورت کاملا ناخودآگاه گرفته می شود و معمولا بعد از اینکه معامله گر حسابش را در بازار از دست می دهد تنها سوالی که در ذهنش نقش می بندد این است که: 

علت ضرر اکثر معامله گرها

این مقاله بسیار مهم و حائز اهمیت است و تا چند دقیقه آینده نکاتی را یاد خواهید گرفت که می تواند کل زندگی معامله گری شما را به سمت مثبت شدن به اندازه یک کندل صعودی سبز رنگ حرکت دهد.

در انتهای این مقاله شما این نتایج را بدست خواهید آورد: 

  • با مفهوم اصلی و صحیح اور ترید آشنا خواهید شد.
  • به راحتی با درک عواملی که باعث اور ترید می شوند، می توانید جلوی این نوع معاملات را بگیرید.
  • اگر از قبل دچار اور ترید شده باشید از این پس تغییرات بسیار محسوسی را در درآمد خود حس می کنید.
  • با راهکارهای بسیار منطقی و قدرتمند آشنا خواهید شد که بتوانید به صورت ریشه ای این مانع را از خود دور کنید.

با ما همراه باشید.

اور ترید (over trade) چیست؟

مدیریت سرمایه صحیح

آیا تا به حال تجربه این را داشته اید که در بازار بعد از اینکه ضرر کردید، بلافاصله حس قوی در شما ایجاد شود که بخواهید مجددا معامله ای را انجام دهید تا ضررتان جبران شود؟ 

یا اینکه معامله شما با سود بسته شده و بلافاصله تصمیم گرفتید که معامله دیگری را با قصد کسب سود بیشتر انجام دهید؟ 

دقیقا در هر دو حالت اگر شما بعد از ایجاد این دو حس گفته شده، معامله ای انجام دهید در حقیقت شما اور ترید کردید.

در اکثر اوقات هم هیچ موقعیت معاملاتی طبق پلن تان پیدا نمی کنید و بعد از اینکه مدت طولانی به چارت خیره و ذهن خود را خسته کرده اید از روی عصبانیت سعی می کنید که به هر طریقی وارد بازار شده تا خود را از حس جستجوی باطل رها کنید. در این حالت هم شما اور ترید انجام داده اید. 

به صورت کلی هر معامله ای که از روی احساس ترس، تنفر، خوشحالی، خستگی، عصبانیت، انتقام، اثبات با هدف کسب سود بیشتر، جبران ضرر، رسیدن به یک هدف خاص و هیجانی مثل ” کسب سود 30 درصدی از بازار به صورت روزانه “، از دست ندادن هیچ موقعیتی در بازار و مشابه این موارد در بازار انجام می شود، اور ترید اتفاق می افتد. 

عوامل بسیار مهمی که باعث می شود معامله گر اور ترید ( over trade ) انجام دهد:

در ادامه عوامل اصلی و بسیار مهمی که ایجاد کننده حس تنفر، خوشحالی، خستگی و … است یا باعث می شود که شما به صورت ناخودآگاه هدفتان را کسب سود بیشتر، جبران ضرر و … قرار دهید می پردازم تا بتوانید به راحتی و به صورت کاملا ریشه ای این موضوع را حل کنید.

معاملات احساسی

معاملات احساسی

 مهمترین عاملی که باعث می شود ضربه ای جبران ناپذیر به حساب معامله گر زده شود معاملاتی است که بر پایه و اساس احساسات بنا شده است و به این علت که بر طبق استراتژی معاملاتی خود شخص نیست در اکثر موارد با ضرر همراه است.

 این گونه معاملات نشأت گرفته از احساسات متفاوتی برای معامله گران است اما احساس غالب در اکثر موارد طمع برای کسب سود بیشتر یا جبران ضرر است. در نتیجه شما باید احساسات خود را بشناسید و در هنگام ترید تا حد امکان آن ها را کنترل کنید.

بهترین راهکار برای جلوگیری، پایبندی به ژورنال معاملاتی است. هدف ژورنال معاملاتی رصد و بررسی احساس شما در زمان های مختلف و نتایجی که از آن ایجاد می شود، است. 

یکی از مراحل اصلی هنگام ثبت ژورنال معاملاتی این است که احساس خود را قبل از انجام معامله، در حین باز بودن معامله و بعد از اتمام معامله ثبت می کنید و ذهن خودآگاه شما به صورت شفاف و روشن متوجه می شود که چه نوع احساسی باعث می شود معامله تان وارد ضرر شود. 

اگر نمی دانید ژورنال معاملاتی چیست و چطور باید آن را از همین حالا ایجاد کنید و یا چطور به صورت صحیح اطلاعات را در آن ثبت کنید که برایتان سودمند باشد ویدیو زیر را حتما ببینید. این ویدیو یکی از بخش های آموزشی دوره معامله گری سنتیمنتال است.

انتقام

انتقام از بازار و اور ترید

احتمالا وقتی که چیزی مثل انتقام از بازار فکر می کنید با خود می گویید که مگر می شود شخصی بخواهد از بازار انتقام بگیرد؟ اما متاسفانه بله. درصد قابل توجهی از سرمایه یک معامله گر دقیقا بعد از یک ضرر کوچک در بازار از دست می رود.

وقتی یک معامله گر در بازار وارد موقعیتی می شود که بلافاصله بعد از ورود، حد ضررش لمس و از بازار خارج می شود و یا مدت خیلی زیادی معامله را به امید وارد شدن در سود باز نگه داشته است اما برعکس تصور و هدف اشتباهی که انتخاب کرده معامله اش با ضرر بسته می شود، حس قدرتمند و بسیار خطرناکی به نام انتقام از بازار ایجاد می شود. 

در این حالت معامله گر حاضر است هر کاری کند و هر میزان ریسکی را بپذیرد تا بتواند به سود برسد. 

کمی فکر کنید! شما به هر دلیلی وارد بازار شدید و به هر علتی در آن ضرر کردید.

 مسلما بهترین تصمیم در این لحظه این است که با دقت معامله خود را در ژورنال معاملاتی ثبت و با آرامش خاطر به این فکر کنید که چرا معامله تان وارد ضرر شد و در نهایت نکته جدیدی یاد بگیرید تا در معاملات آتی از همان نکته استفاده و سود کنید و تنها زمانی مجددا دوباره وارد بازار شوید که هیچ حسی نداشته باشید.

عدم آرامش

عدم آرامش و اور ترید

حرفه ای یا ناشی بودن یک معامله گر را به راحتی می توانید از روی میزان آرامش شخص، متوجه شوید. معامله گر حرفه ای اگر هزاران دلار هم ضرر کند هیچگاه نمی توانید این موضوع را متوجه شوید و اگر هزاران دلار هم سود کند باز هم نمی توانید تشخیص دهید. 

چون برعکس معامله گر ناشی عمل می کند. معامله گر غیر حرفه ای بلافاصله که معامله اش وارد سود می شود تمام رویاها و اهداف بلند پروازانه اش را متصور می شود و اگر همان لحظه معامله وارد ضرر شود خود را یک انسان ورشکسته، بی پول و ناامید تصور می کند و این در حالی است که معامله گر حرفه ای همه چیز برایش روشن و واضح است و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است. 

اگر شما هنوز به آرامش در معامله گری نرسیده اید، دو عامل اصلی را باید بررسی کنید. اول از همه ببینید که آیا استراتژی معاملاتی تان به قدر کافی اطمینان و حس آرامش خاطر برایتان ایجاد می کند. یعنی احتمال موفقیت موقعیت هایی که با استراتژی تان پیدا و معامله می کنید به قدری بالا هست که بتواند به شما آرامش دهد یا نه پر از شک و ابهام است و به سختی با آن معامله می کنید؟ 

و عامل دوم اینکه از لحاظ مسائل روحی و مالی در چه جایگاهی قرار دارید. اگر عاملی مثل بدهکاری یا مسائل روحی مثل مشکلات خانوادگی داشته باشید، مسلما نمی توانید هرگز آرامش در معامله را برای خود تجربه کنید. اگر در حال حاضر در این موقعیت هستید بهترین راهکار برای ایجاد آرامش خارج شدن از اوضاع فعلی است و برای خارج شدن از اطلاعات خود را افزایش دهید و برای مشکلات خود برنامه منطقی و هوشمندانه ای طرح ریزی و سپس فورا اجرا کنید. با اینجا این کار بلافاصله حس آرامش را در خود تجربه خواهید کرد. 

استفاده از ابزارها و اندیکاتورها

ارتباط اندیکاتور ها و ابزار با اور ترید

 به احتمال خیلی زیاد می دانید که تحلیل تکنیکال و ابزارهای مختلف آن مثل اندیکاتور، اسیلاتور و …  هرگز نمی تواند به شما سود برساند.

اجازه دهید از دید یک معامله گر سازمانی که سرمایه یک بانک در اختیارش جهت معامله قرار می گیرد، به بازار نگاه کنیم. به نظر شما آیا در چنین شرایطی که حجم پول بسیار زیاد است، تصمیمات ورود به بازار بر اساس تایید چند اندیکاتور یا اسیلاتور گرفته می شود؟ مسلما خیر.

حالا به نظرتان منطقی است که اگر حجم پول کم باشد از اندیکاتور یا ابزارهای مختلف جهت معامله در بازار استفاده کنیم؟ مسلما باز هم جواب منفی است. 

 

چون فقط تنها تفاوت حجم سرمایه است و به همان اندازه که سرمایه شما برایتان اهمیت دارد، سرمایه یک نهاد مالی هم برایشان مهم و حائز اهمیت است. 

تحت هیچ شرایطی از هیچ اندیکاتور، اسیلاتور و به صورت کلی روشهای تحلیل تکنیکال برای معامله در بازار استفاده نکنید. ضرر بی نهایت این ابزارها شما را خیلی ساده و بدون اینکه متوجه شوید وارد چرخه نامتناهی اور ترید می کند. 

پیشنهاد می کنم ویدیو زیر را حتما ببینید. این ویدیو به شما کمک می کند تا درک بسیار وسیع تر و بهتری از دنیای معامله گری و بازاری که در آن معامله می کنید به دست بیاورید. 

3 عامل بسیار مهم و کاربردی که مانع اور ترید ( Over Trade ) می شود؟

تا اینجا با مفهوم اور ترید و اینکه چه عواملی باعث ایجاد آنها می شود، آشنا شدید و متوجه شدید که مواردی مثل معاملات احساسی، حس انتقام، استفاده از اندیکاتور ها و روش های منسوخ شده و عدم آرامش از اصلی ترین عواملی هستند که باعث اور ترید می شوند. 

در ادامه قصد دارم 3 ابزاری که باعث می شود مشکل اور ترید به صورت ریشه ای و برای همیشه حل شود را برایتان عنوان کنم تا بتوانید نهایت استفاده از این آموزش ببرید. 

پلن معاملاتی

اور ترید و پلن معاملاتی

پلن معاملاتی شامل کارهایی است که می بایست شما قبل از انجام معامله، در حین باز بودن معامله و بعد از اتمام آن انجام دهید.

اگر استراتژی معاملاتی شما سودده باشد و آرامش خاطر در معامله را برایتان فراهم می کند، پس پلن معاملاتی تان هم حکم نقشه گنج را برایتان دارد و می توانید تنها با پایبندی به قوانین آن به درآمد و سرمایه مورد نظر خود برسید. 

پایبندی به پلن معاملاتی تقریبا همه معاملاتی که منجر به اور ترید می شود را به راحتی فیلتر می کند و هیچ گاه اجازه نمی دهد که شما ریسکی غیر مجاز انجام دهید یا در زمان هیجان وارد معاملات احساسی شوید.

در حقیقت نداشتن پلن باعث غلبه احساساتی مثل طمع، ترس، تردید، انتقام و … بر شما می شود.

ناظر معاملات

اور ترید و ناظر معاملات

پلن معاملاتی در واقع نوعی از ناظر معاملات است که در فرایند یک معامله همیشه در کنارتان هست تا شما خطایی انجام ندهید. وقتی که به آن پایبند نباشید می بایست این پلن را به یک شخص که اختیار تنبیه شما را به شکل مالی دارد بدهید تا اگر از پلن خود به هر علتی تخطی کردید، شما را جریمه نقدی کند. 

این اقدام باعث می شود تا شما به هر اقدامی که می خواهید انجام دهید، به صورت منطقی و بدور از هرگونه احساس مضر فکر کنید و تصمیم صحیح اتخاذ کنید. 

هیچ گاه طوری رفتار نکنید که نیاز به ناظر معامله گر داشته باشید اما اگر احتیاج پیدا کردید و تصمیمتان برای موفق شدن در بازار حتمی است، این اقدام را جدی بگیرید. 

نکته بسیار مهم در این روش این است که شما باید به قدری از جریمه شدن ترس داشته باشید که این ترس شما را از لحاظ احساسی وارد یک منطقه امن کند تا هرگز فکر اشتباه آگاهانه به ذهنتان خطور نکند.

سروتونین

سروتونین و اور ترید

در بدن همه انسان ها ماده ای به نام سروتونین ترشح می شود. سروتونین جاری کننده ” احساس خوب ” و یک انتقال دهنده ی عصبی در مغز است و بسیار ماده مهمی است که به آن هورمون شادی هم می گویند.

برخورداری از سطوح مناسب این هورمون باعث می شود که فرد احساس شادی بیشتری داشته باشد و  استرس کمتری را تجربه کند و به طور کامل از نظر روحی و روانی وضعیت بسیار بهتری داشته باشد.

زمانی که معامله گر بر اساس استراتژی معاملاتی خود یک موقعیت مناسب را شناسایی می کند و به حد سود خود می رسد احساس رضایت و خشنودی دارد و این احساس خوشحالی ناشی از ترشح سروتونین در بدن شخص می باشد.

چون وجود سروتونین در بدن انسان لذت بخش است، ذهن به صورت ناخودآگاه تمایل به انجام کاری را دارد که قبلا با آن سروتونین ترشح کرده است بنابراین تلاش بر تکرار آن دارد. معاملات بعدی در جهت کسب سود و افزایش سرمایه صورت می گیرد اما این معاملات کاملا بدون تحلیل و استراتژی بوده و عملا به صورت ناخودآگاه در جهت ترشح سروتونین می باشد. 

بنابراین شما باید تفریحات سالم و متناسب با علاقه خود، اعم از: ماهیگیری، کوهنوردی، کتابخوانی و … را در برنامه های خود قرار دهید که از این طریق سروتونین لازم بدنتان به سطحی مناسب برسد. در نتیجه ذهن و مغز شما از بازار به عنوان ابزاری در جهت رفع این کمبود استفاده نمی کند.

دقت کنید که هیچگاه نباید اگر نیاز به شادی و احساس خوب دارید در بازار معامله کنید و اگر این احساس را قبل از معامله داشتید بدانید که سطح سروتونین در بدن شما کاهش یافته و باید با انجام کارهایی که وقتی سرگرم آنها هستید، زمان را از یاد می برید لذت، شادی و حس خوب را به خودتان تقدیم کنید.

جمع بندی

در این مقاله شما با مفهوم صحیح و اصلی اور ترید آشنا شدید و خیلی ساده درک کردید که چه عواملی باعث ایجاد آن می شوند. 

راهکارها و اصول بسیار عالی را یاد گرفتید که تنها با اجرا و پایبندی به آن می توانید خیلی ساده، سریع و به صورت کاملا ریشه ای مشکل اور ترید را برای همیشه در خود حل کنید. 

در ادامه شما تجربیات خود را از انجام معاملات اور ترید برایمان بازگو کنید.

2 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات
محسن تابش
29 روز گذشته

سلام، توضیحات جالب و خواندنی، آموزشی و امید بخش عنوان شده است، احسنت…