درک عمق معاملات بازار – قسمت دوم

درک عمق معاملات بازار - قسمت دوم the Depth of Market Trading - Part two

به جلسه سوم از آموزش معامله گری سنتیمنتال به زبان ساده خوش آمدید. در این جلسه قسمت دوم مبحث ” درک عمق معاملات ” را با هم پیش می رویم.

اگر هنوز قسمت قبلی این مبحث را مطالعه نکردید روی لینک زیر کلیک کنید.

فوت پرینت

در بازارهای مالی ابزاری وجود دارد به نام فوت پرینت که ما می توانیم با استفاده از آن تمامی قیمت ها را به همراه مقدار حجم معاملات شان ببینیم.

قیمت  خریداران به همراه مقدار حجم معامله شان و حتی تعدادشان که چند نفر در این قیمت تمایل به خرید دارند و با چه حجمی و همچنین کسانی که فروشنده هستند به همراه مقدار حجم معامله شان، که اینها در چه قیمت هایی حاضر هستند چه میزانی از پول و سرمایه خودشان را وارد یا خارج از بازار می کنند. 

حال سوال اینجاست که داشتن چنین ابزاری چه فایده ای دارد؟ 

فوت پرینت Footprint

وقتی که شما فوت پرینت در اختیار دارید می توانیم به راحتی رفتار معامله گران را پیش بینی کنید و ورود یا خروج جریان پول های بزرگ را متوجه شوید که نتیجه آن همراه شدن با بزرگان بازار است.

آشنایی با مفهوم نقدشوندگی ( بسیار مهم )

تئوری حراج در بازارهای مالی یک تفاوت اصلی دارد و آن این است که در بازارهای سنتی می تواند پیشنهادات قیمتی با هدف توافق برای یک کالا فقط باشد و در نهایت یک خریدار وجود خواهد داشت؛

ولی در بازارهای مالی اینطور نیست و می تواند تعداد بیشماری از خریداران در یک قیمت حضور داشته باشند و به همان نسبت هم تعداد زیادی فروشنده و این به خاطر چیزی به نام نقدشوندگی است. 

مفهوم نقدشوندگی به این معناست که هر چه تعداد خریداران و فروشندگان در بازارهای مالی بیشتر شود، اصطلاحا نقدشوندگی بالا رفته است. 

نقدشوندگی liquidity

برای درک بهتر فرض کنید که فروشنده ای می خواهد خودروی خود را در بازار به فروش برساند اما هیچ کس حاضر نباشد که آن خودرو را به هر علتی خریداری کند؛

در این صورت قدرت نقدشوندگی این خودرو پایین است و حالا این طور تصور کنید که تعداد خیلی زیادی خریدار و فروشنده در هر قیمتی وجود داشته باشد و شما در هر قیمتی که بخواهید می توانید کالای خود را معامله کنید که در این صورت قدرت نقدشوندگی بالاست.

حالا بریم سراغ اصل مطلب!

درک عمق معاملات

حالا با استفاده از آنچه که تا الان یاد گرفتیم می خواهیم به درکی از عمق معاملات در بازار برسیم. 

تا اینجا شما می دانید که مفهوم قیمت چیست و شرط به وجود آمدن آن چه هست و بعد از شکل گرفتن قیمت، بر اساس چه اصولی حرکت می کند.

همچنین در ادامه یاد گرفتید که ابزاری وجود دارد به نام فوت پرینت که می تواند به شما تعداد فروشنده ها و تعداد خریداران را به شما نشان دهد که در چه قیمت هایی حضور دارند به همراه چه میزانی از حجم پول؛

حالا هر چه تعداد خریداران و فروشنده ها در قیمت های متنوع بیشتر باشد، عمق معاملات بیشتر است؛ یعنی شما به هر میزان پول که بخواهید در قیمتی مشخص وارد بازار کنید، خریداری وجود دارد که آن را از شما بخرد و به هر میزان پولی هم که بخواهید از بازار خارج کنید باز هم فروشنده هایی وجود دارند که بخواهند از شما خرید کنند که به این میزان از قدرت نقدشوندگی، عمق معاملات گفته می شود.

از لحاظ روانی وقتی که در بازاری معامله می کنید که عمق معاملات در آن بالاست، هیچ گاه درگیر این موضوع نیستید که اگر در قیمت مورد نظرم بخواهم وارد بازار شوم یا از آن خارج شوم، خریدار و فروشنده ای وجود دارد که معامله انجام شود یا خیر. 

 پس به صورت کلی شما هر چقدر که بتوانید پول بیشتری را به صورت یکجا وارد بازار یا از آن خارج کنید، نمایشی از میزان عمق معاملات در بازار است.

دنیای واقعی را حقیقی ببینیم!

Let's see the real world! دنیای واقعی را حقیقی ببینیم!

فکر میکنم حالا زمان این رسیده که با برخی از حقایق بازار آشنا شوید. با توجه به آنچه که تا اینجا یاد گرفته اید به راحتی می توانید درک کنید که اگر تعداد خریدار ها نسبت به فروشنده ها بیشتر باشد قیمت صعود می کند و اگر تعداد فروشنده ها نسبت به خریدارها بیشتر باشد قیمت نزول می کند و شما همه این اطلاعات را می توانید بدون استفاده از هیچ اندیکاتور یا ابزارهای تحلیلی دیگری به راحتی فقط با نگاه کردن به بازار متوجه شوید. 

جمع بندی + یک خبر خوب و هیجان انگیز!

مسلما از خود تا الان پرسیده اید که من چطور میتوانم به فوت پرینت دسترسی داشته باشم تا با استفاده از آن ورود و خروج پول های بزرگ را شناسایی و با آنها همراه شوم؟ 

روشی که در حال یادگیری آن هستید یعنی معامله گری سنتیمنتال، بر پایه دو علم اقتصاد رفتاری و مالی رفتاری طراحی شده است که شما را کاملا بی نیاز می کند از هر ابزاری حتی فوت پرینت. چرا؟ 

چون در همین دوره به خوبی می آموزید که چطور تنها با نگاه کردن به رفتار قیمت، متوجه سمت و سوی حرکت قیمت و میزان قدرت حرکت را تشخیص دهید.

کسانی که با فوت پرینت معامله می کنند مدام باید چشمشان به اعداد و ارقام بیشماری باشد که تجزیه و تحلیل این حجم از اطلاعات برای مغز بسیار خسته کننده و فرسایشی است؛ ولی در سنتیمنتال شما دقیقا همان کاری که با داشتن فوت پرینت می توانید انجام دهید، به راحتی تنها با نگاه کردن به حرکات قیمت آن هم در کمتر از 10 ثانیه انجام دهید. 

در حقیقت سنتیمنتال، علم درک حال بازار است و با استفاده از آن همه آنچه که تا اینجا آموختید مثل تئوری حراج، فوت پرینت و … در اختیار دارید و این در حالی است که قدرت انعطاف پذیری که سنتیمنتال به شما می دهد، هیچ چیز دیگری در اختیارتان قرار نمی دهد. 

چون بسیاری از بازارها ابزار فوت پرینت را در اختیار شما قرار نمی دهند و این یعنی محدودیت و در حالی است که با استفاده از معامله گری سنتیمنتال به راحتی می توانید در هر بازاری که تمایل داشته باشید فعالیت کنید. 

در نهایت مهم است بدانید که سنتیمنتال بر اساس حقایق محض پشت پرده بازار می باشد و این یعنی قدرت بی نهایت!

مبحث درک عمق بازار در اینجا به پایان میرسد و جهت تکمیل اطلاعات خود کافیست ویدیو زیر را که در مورد همین موضوع است، ببینید تا به صورت کامل و صد در صد به درک کافی از عمق معاملات بازار دست یابید. 

2 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات
tokseyedahmadreza4645
10 روز گذشته

سلام
.در کدام بخش سایت میتونم مطلب در مورد فراریت و همبستگی نمادها را پیدا کنم؟؟؟؟
تشکر از زحمات شما

8 روز گذشته
پاسخ به  tokseyedahmadreza4645

سلام وقت شما بخیر. در مورد فراریت و همسبتگی قیمت هنوز مطلبی روی سایت منتشر نشده است و سعی می شود که بزودی مقاله ای به صورت کامل و جامع در مورد این موضوع اختصاص داده شود.