درک عمق معاملات بازار – قسمت اول

درک عمق معاملات بازار - قسمت اولUnderstanding the Depth of Market Trading - Part One

همان طور که مطلع هستیم قرار شد که آموزش معامله گری سنتیمنتال به زبان ساده و روان طی مقالات سریالی آموزش داده شود که در حال حاضر قسمت دوم آن آماده شده و شما می توانید از آن استفاده کنید.

در قسمت قبلی با تعریف اصلی و بنیادی سنتیمنتال آشنا شدید و همچنین مزیت های اصلی این روش را نسبت به همه روش های موجود که در دسته مالی کلاسیک قرار می گیرند را درک کردید. 

در انتهای مقاله در دو ویدیو تفاوت های اصلی سنتیمنتال و اینکه دقیقا به چه صورت عمل می کند را نیز آموختید. 

در این مقاله یک پله دیگر جلو می رویم و وارد مبحث اصلی و خیلی مهمی به نام قیمت و درک عمق معاملات می شویم. این درس پشت پرده های زیادی که تاکنون هرگز آن را نمی دانستید برای شما نمایان می کند و با حقیقت واقعی بازار روبه رو خواهید شد. 

در این مقاله قصد دارم ابتدا شما را با مفهوم قیمت آشنا کنم و اینکه چطور قیمت بر اساس تئوری حراج در بازار حرکت می کند و بعد از آن سراغ فوت پرینت می رویم تا سطح اطلاعات شما به جایگاه مطلوبی در این بخش برسد و در انتهای مقاله با یادگیری و درک عمق معاملات در بازار با دنیای واقعی آشنا خواهید شد که شما را شگفت زده می کند. 

با من همراه باشید؛

قیمت چیست؟

فرض کنید که همین حالا به یک سمساری می روید و می خواهید وسیله را خریداری کنید. شما از فروشنده سوال می کنید که قیمت این وسیله چند است و او مبلغی را به شما اعلام می کند ولی شما توافق نمی کنید و تمایل به کاهش آن دارید. در این جا مذاکره ای بین شما که خریدار هستید و فروشنده شکل می گیرد که این مذاکره بر سر توافق تعیین یک قیمت مشخص که هم شما و هم فروشنده موافق آن باشید، انجام می شود و در نهایت قیمتی تعیین می گردد. 

پس قیمت، توافقی است بین خریدار و فروشنده که در نهایت به دو معامله منجر می شود. یکی خرید و دیگر فروش. 

تا اینجا شما با تعریف اصلی قیمت آشنا شدید. 

اما این قیمت یک شرط اصلی دارد که اگر نباشد، قیمتی شکل نمی گیرد.

قیمت چیست؟ What is the price?

شرط قیمت چیست؟

حتما در مثال بالا متوجه شدید که شرط قیمت توافق است. یعنی تا زمانی که بین خریدار و فروشنده توافق حاصل نشود و قیمت تعیین شده منجر به معامله خرید و فروش نگردد، نمی توانیم بگوییم که قیمت وجود دارد. 

اجازه بدید مثال دیگری بزنم تا به خوبی این مبحث را درک کنید. 

فرض کنید که شخصی قیمت ماشینی را 5000 دلار تعیین می کند ولی هیچ کس حاضر به خرید آن با این قیمت نباشد. پس چون توافقی حاصل نشده، قیمت آن ماشین 5000 دلار نیست و صرفا یک عدد پیشنهادی است و از طرف دیگر ممکن است که خریداری درخواست خرید همین ماشین را با قیمت 3000 دلار تومن داشته باشد و فروشنده ای حاضر نباشد که با این قیمت معامله کند، پس این هم قیمت نیست و صرفا یک عدد پیشنهادی است. 

پس شرط قیمت توافقی است که بین خریدار و فروشنده شکل می گیرد و دو معامله خرید و فروش انجام شود.

تا اینجا با قیمت و شرط ایجاد شدن آن آشنا شدید؛

حالا بریم سراغ این که چطور قیمت در بازار  جابه جا می شود و حرکت می کند؟

چطور قیمت بر اساس تئوری حراج در بازار حرکت می کند؟

فرض کنید که وقتی در مثال قبلی شخصی حاضر شود ماشینی که فروشنده قیمت آن را 5000 دلار تعیین کرده است را بخرد و بعد شخص دیگری از راه می رسد و می گوید که من این ماشین را با قیمت 5100 دلار حاضر به خرید هستم، یعنی حاضر است برای بدست آوردن ماشین، در قیمتی بدتر معامله انجام دهد. 

در این لحظه قیمت از 5000 دلار به 5100 دلار حرکت کرده است و رشد یافت و اگر این روند همین طور شکل بگیرید و خریدارانی از راه برسند که حاضر به خرید این ماشین در قیمت های بالاتر از 5100 دلار باشند، منجر به افزایش قیمت و رشد آن می شود. 

ویدیو زیر را مشاهده کنید: 

همانطور که در ویدیو بالا مشاهده می کنید، در ابتدا یک کالا جهت قیمت گذاری مشخص شده که قیمت پایه آن 10.000 دلار می باشد و بعد در قسمت سمت چپ ویدیو می توانید نحوه رشد قیمت را مشاهده کنید؛ رشد قیمت تا جایی انجام می شود که دیگر کسی حاضر نباشد در قیمت بدتر معامله کند. 

پس تا اینجا متوجه شدید که قیمت بر اساس تئوری حراج چطور در بازار رشد می کند. 

حالا چطور قیمت جهت کاهش یا نزول حرکت می کند؟ 

خیلی ساده مجددا همین فروشنده که تصمیم دارد ماشین اش را با قیمت 5000 دلار بفروشد، را در نظر بگیرید و این را تصور کنید که هیچ خریداری حاضر نباشد در این قیمت معامله انجام دهد و فروشنده قیمت را از 5000 دلار به 4900 دلار کاهش می دهد. یعنی حاضر است در قیمتی بدتر معامله فروش را بپذیرد. 

در این صورت قیمت به سمت نزول حرکت می کند و این نزول تا جایی ادامه پیدا می کند که فروشنده حاضر باشد باز هم در قیمت های بدتر معامله انجام دهد. 

جمع بندی و تمرین

تا اینجا شما با مفهوم قیمت و نحوه حرکت آن در بازار آشنا شدید. برای تمرین این جلسه کافیست همین حالا نمودار قیمت از یک سهم یا جهت ارز را باز کنید و به حرکت صعود و نزول قیمت نگاه کنید. 

هدف اصلی این است که نگاه شما به حرکات قیمت تغییر کند. تا قبل از مطالعه این مقاله تصور شما از نحوه حرکت قیمت در بازار چه بود و حالا چه تغییری کرده است. مبحث حرکت قیمت بر اساس تئوری حراج یکی از پایه ای ترین و اصلی ترین مواردی است که لازم است خوب در مورد آن فکر کنید. 

این اقدامات را تا فردا که قسمت دوم این مقاله منتشر می شود، انجام دهید تا با هم پیش رویم. موفق باشید.

 

هر سوال و پیشنهادی که در این زمینه دارید، از طریق پایین همین صفحه برای من ارسال کنید تا در سریع ترین زمان پاسخ داده شود.

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات