نحوه انتخاب تایم فریم مناسب

How to choose the rightعاملی time frameنحوه انتخاب تایم فریم مناسب

رسیدیم به قسمت پنجم از دوره معامله گری سنتیمنتال به زبان ساده و در این جلسه قصد دارم با شما در مورد نحوه انتخاب تایم فریم و نکات بسیار مهم و اساسی آن صحبت کنم.

معامله گران خیلی زیادی هستند که هنوز تصمیم جدی در خصوص تایم فریم معاملاتی که می خواهند با آن در بازار معامله کنند، نگرفته اند و این به خاطر عدم آگاهی از میزان اهمیت آن و همچنین اصولی است که نیاز است برای این موضوع حتما مد نظر قرار دهند، می باشند. 

در انتهای این جلسه شما قادر خواهید بود به راحتی تایم فریم معاملاتی خود را به گونه ای انتخاب کنید که کاملا متناسب با روحیه و میزان مهارت شما در بازار باشد. 

این انتخاب صحیح برای شما آرامش و نظم بی نظیری که از عوامل اصلی موفقیت است، را ایجاد خواهد کرد. 

تعریف تایم فریم معاملاتی

در بازارهای مالی به مقدار زمانی که صرف باز و بسته شدن یک کندل می شود، تایم فریم می گویند.

مثلا اگر شما تایم فریم روزانه را انتخاب کرده باشید، زمان باز و بسته شدن هر کندل در آن 24 ساعت طول می کشد و اگر تایم فریم یک دقیقه را انتخاب کنید، این زمان به یک دقیقه کاهش پیدا می کند. 

تفاوت اصلی بین تایم فریم بالا و پایین

خیلی از مشکلات و مسائل معامله گران در بحث تایم فریم دقیقا از این موضوع نشات می گیرید که نمی دانند تفاوت اصلی بین تایم فریم بالا و پایین چیست و با تصور اشتباه از آن مدام در تردید و شک به سر می برند. 

تایم فریم پایین مثل میکروسکوپ عمل می کند و فقط جزئیات را با وضوح بهتری به شما نمایش می دهد که اصلا این اطلاعات اهمیت چندانی ندارد. چرا؟ 

چون تایم فریمی می تواند مناسب باشد که نقدینگی و عمق معاملات را به خوبی نشان دهد تا بتوانیم ورود دقیق تری داشته باشیم و سرنخ های پول های بزرگ را به راحتی مشاهده کنیم. 

وقتی در بازار انتخابی شما نقدینگی و حجم معاملات بالا باشد، تحلیل پذیر تر است و تاثیرات دسته ای خاص از معامله گران روی آن کمتر مشاهده می گردد. 

تا اینجا متوجه شدید که تایم فریم معاملاتی چیست و معیار انتخاب آن نمایش بهتر و شفاف تری از نقدینگی و عمق معاملات در بازار است نه هیچ چیز دیگر. 

در ادامه می پردازیم به استاندارد اصلی انتخاب تایم فریم که به صورت یک قانون کلی مطرح است و شما می توانید برای معامله در هر بازاری از آن استفاده کنید. 

استاندارد جهانی انتخاب نوع بازار و تایم فریم معاملاتی

Market rankings

در تمامی بازارهای مالی یک اصل وجود دارد که آن برای کیفیت معاملات و کیفیت پایداری قیمت در انواع روند و انواع حرکات می باشد و آن این است که: 

رتبه اول و برتر از نظر کیفیت معاملات و پایداری قیمت ها به بازار سهام اختصاص دارد و جایگاه بعدی به بازار کالا و آتی و در نهایت بازار تبادلات ارزی ( forex )

یعنی هر چه که از بازار سهام به سمت بازار تبادلات ارزی پیش روی می کنیم، یعنی در حال وارد شدن به بازاری هیجانی تر و ناپایدار تر می شویم و کسب درآمد از آن سخت تر است.

شاید بخواهید که در بازار سهام معامله کنید اما به دلیل اینکه بازار سهام لوریج ندارد و سرمایه زیادی نیاز است، قادر به انتخاب آن نباشید؛

 راه حل این است که از طریق کارگزاری خود، بازار سهام و شاخص ها را به صورت CFD معامله کنید و تفاوت آن تنها در این است که طرف حساب شما خود کارگزاری است نه معامله گرهای دیگر یا در بهترین حالت مشتری های آن کارگزاری  است. 

پس ابتدا تصمیم بگیرید که در چه بازاری می خواهید معامله کنید تا در مرحله بعدی وارد انتخاب تایم فریم معاملاتی شویم. 

استاندارد معاملاتی تایم فریم در همه بازارها، روزانه است. چون معامله گرهای اصلی و بزرگ در هر بازاری بر اساس این تایم فریم معامله می کنند. چرا؟ 

دو کشور را در نظر بگیرید که برای رسیدن به یک سری توافق، با یکدیگر مذاکره و در نهایت قرارداد هایی رو امضا می کنند که نوع آن می تواند سیاسی، اقتصادی، نظامی، اجتماعی و هر مورد دیگری باشد. 

حال سوال اصلی اینجاست؛ آیا به نظر شما بعد از بسته شدن قرارداد، کار به اتمام رسیده و فقط هدف این بود که مذاکرات بر سر بهترین حالتی که برای هر دو طرف سودده است، باشد و حالا که به این هدف رسیده اند، دیگر تمام است؟ 

مسلما خیر و تازه اصل کار بعد از بستن قرارداد انجام می شود. چرا؟ 

به این خاطر که هر طرف برای کسب بهترین نتیجه و کسب بیشترین سود از توافق لازم است که نرخ برابری ارز خود را نسبت به ارز کشور طرف مقابل به میزانی از ارزش برساند؛

که این کار توسط بازار سازها، بازارگردان ها، نهادهای مالی و معامله گرهای سازمانی  هر کشور انجام می شود.

دیدگاه و چشم انداز اکثریت این ها به طور میانگین 5 ساله و بالاتر می باشد که نتیجه آن توجه خاص به تایم فریم روزانه است. 

 

چون مقیاس زمانی که در آینده نهاد های مالی و معامله گرهای هر دو کشور می خواهند روی آن کار کنند تا به نرخ برابر مورد نظرشان برسند، تایم فریم روزانه است. 

فقط در این تایم فریم این امکان وجود دارد که در بلند مدت بازار ساز و بازارگردان، بازار را طوری به هدف کشف بهتر قیمت حرکت دهد که در طولانی مدت معامله گرهای خرد بازار هم بتوانند از این حرکات سود ببرند و این ها همه طبق قوانینی مشخص انجام می شود.

پس بنا به اهداف مالی و سیاست گذاری کشورها، بهترین تایم فریم که شما می توانید نقدینگی و عمق معاملات را در آن به وضوح مشاهده و سرنخ پول های بزرگ را دنبال کنید، تایم فریم روزانه است.

جمع بندی و تمرین جلسه پنجم

در این جلسه با مفهوم تایم فریم معاملاتی به صورت کامل آشنا شدید و همین طور آموختید که نوع بازار چقدر می تواند مهم باشد.

بهترین انتخاب شما کدامیک می تواند باشد و در نهایت گفته شد که تایم فریم معاملاتی مناسب برای مشاهده بهتر و دقیق تر عمق معاملات و نقدینگی در بازار روزانه است. 

حتما دو ویدیویی که در ادامه برایتان قرار داده شده است را ببینید تا به درک مطلوبی از این مبحث برسید.

3 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات
امیر رحیمی
5 روز گذشته

عالی

احمدرضا رضوی
5 روز گذشته

سلام
وقتتون بخیر
میخواستم بدونم پکیج مدیریت سرمایه که استاد در یکی از فایل های ویدیویی فرمودند را میتونیم استفاده کنیم؟؟ تهیه
شده؟؟
تشکر از زحمات شما

5 روز گذشته

سلام جناب رضوی عزیز.خیر این پکیج هنوز آماده نشده ولی در پشتیبانی تخصصی جهت مدیریت صحیح سرمایه و ریسک معاملات، مربیان به صورت کامل به شما کمک می کنند تا از طریق ارتباط زنده و همراه شدن با متخصصین، بتوانید مدیریت صحیحی داشته باشید.